Yageo RC0603FR-071M6L
RC0603FR-071M6L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-071M6L
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-071M6L.pdf
Availability of RC0603FR-071M6L
QUANTITY
RC0603FR-071M6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-071M6L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-071M6L
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-071M6L
Related LinksRC0603F, RC0603FR-071M6L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-071M6L Details Description
Related parts for RC0603FR-071M6L
CONN RECEPT 5POS SINGLE TIN datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 22MM 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED COOL WHITE 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf