Yageo RC0603FR-0721KL
RC0603FR-0721KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0721KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0721KL.pdf
Availability of RC0603FR-0721KL
QUANTITY
RC0603FR-0721KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0721KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0721KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0721KL
Related LinksRC0603F, RC0603FR-0721KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0721KL Details Description
Related parts for RC0603FR-0721KL
FUSE 300MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 33PF 50V 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC DRVR SYNC BUCK HF 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
OSC SO 175.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
VARISTOR 675V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf