Yageo RC0603FR-07220RL
RC0603FR-07220RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07220RL
Brief Description
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07220RL.pdf
Availability of RC0603FR-07220RL
QUANTITY
RC0603FR-07220RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07220RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07220RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07220RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07220RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07220RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07220RL
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 324 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf