Yageo RC0603FR-07220RL
RC0603FR-07220RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07220RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07220RL.pdf
Availability of RC0603FR-07220RL
QUANTITY
RC0603FR-07220RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07220RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07220RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)