Yageo RC0603FR-0728KL
RC0603FR-0728KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0728KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0728KL.pdf
Availability of RC0603FR-0728KL
QUANTITY
RC0603FR-0728KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0728KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0728KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0728KL
Related LinksRC0603F, RC0603FR-0728KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0728KL Details Description
Related parts for RC0603FR-0728KL
EPOXY ADHESIVE RESIN BIPAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 150MHZ 196-BGA datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf