Yageo RC0603FR-07294RL
RC0603FR-07294RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07294RL
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07294RL.pdf
Availability of RC0603FR-07294RL
QUANTITY
RC0603FR-07294RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07294RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07294RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07294RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07294RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07294RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07294RL
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1W 3014 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 25V 8A datasheet.pdf
BACC 128C 128#22D SKT PLUG SS datasheet.pdf
150UF 50V 16X25 105C RAD datasheet.pdf