Yageo RC0603FR-072K43L
RC0603FR-072K43L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-072K43L
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-072K43L.pdf
Availability of RC0603FR-072K43L
QUANTITY
RC0603FR-072K43L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-072K43L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-072K43L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-072K43L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-072K43L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-072K43L Details Description
Related parts for RC0603FR-072K43L
BOX ABS BLACK 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.8A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHELF VENTILATED 19" RACK MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf