Yageo RC0603FR-072K4L
RC0603FR-072K4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-072K4L
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-072K4L.pdf
Availability of RC0603FR-072K4L
QUANTITY
RC0603FR-072K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-072K4L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-072K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-072K4L
Related LinksRC0603F, RC0603FR-072K4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-072K4L Details Description
Related parts for RC0603FR-072K4L
IC DETECTOR VOLT 5.5V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER KIT INCREMENT 3CH 200CPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16 AWG datasheet.pdf