Yageo RC0603FR-072KL
RC0603FR-072KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-072KL
Brief Description
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-072KL.pdf
Availability of RC0603FR-072KL
QUANTITY
RC0603FR-072KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-072KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-072KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-072KL
Related LinksRC0603F, RC0603FR-072KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-072KL Details Description
Related parts for RC0603FR-072KL
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG .156 BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR RA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100C P 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY 8A DPAK datasheet.pdf