Yageo RC0603FR-0731R6L
RC0603FR-0731R6L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0731R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0731R6L.pdf
Availability of RC0603FR-0731R6L
QUANTITY
RC0603FR-0731R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0731R6L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0731R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0731R6L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0731R6L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0731R6L Details Description
Related parts for RC0603FR-0731R6L
JUMPER-H9991TR/A3047B/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 350V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP MICA 0.025UF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CABLE OPT 12X12.5GBPS CXP 3M datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
LITEPIPE 4MM RND VERT 1.450" datasheet.pdf