Yageo RC0603FR-0734K8L
RC0603FR-0734K8L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0734K8L
Brief Description
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0734K8L.pdf
Availability of RC0603FR-0734K8L
QUANTITY
RC0603FR-0734K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0734K8L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0734K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0734K8L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0734K8L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0734K8L Details Description
Related parts for RC0603FR-0734K8L
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 16QFN datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QD N-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1K OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 40POS .100 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE HMIC SWITCH SP4T SURMOUNT datasheet.pdf
FUSE 32A 1000V 00TN/80 AR datasheet.pdf