Yageo RC0603FR-07360RL
RC0603FR-07360RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07360RL
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07360RL.pdf
Availability of RC0603FR-07360RL
QUANTITY
RC0603FR-07360RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07360RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07360RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07360RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07360RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07360RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07360RL
INTERFACE CBL IDC MALE 45MM 20PL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 91K OHM 5% AXL datasheet.pdf