Yageo RC0603FR-07365KL
RC0603FR-07365KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07365KL
Brief Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07365KL.pdf
Availability of RC0603FR-07365KL
QUANTITY
RC0603FR-07365KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07365KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07365KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07365KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07365KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07365KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07365KL
FIXED IND 15UH 130MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY F/T 26AWG datasheet.pdf
IC PS SYSTEM MULTI VOLT PGDSO-36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
28AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
7W2_MA_ANG_50 OHMS S4_BRACKET_CL datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN GROMMET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf