Yageo RC0603FR-07487RL
RC0603FR-07487RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07487RL
Brief Description
RES SMD 487 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07487RL.pdf
Availability of RC0603FR-07487RL
QUANTITY
RC0603FR-07487RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07487RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07487RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07487RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07487RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07487RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07487RL
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 22MM M20-1.5 6G 5V datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 881.5MHZCDMA W-CDMA datasheet.pdf
CAP TANT 2.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1-50' BLUE datasheet.pdf
LS 5.08/04/90 3.5SN GN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 104K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MICRO 25 F 36" YEL FLOAT datasheet.pdf
RES 357K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf