Yageo RC0603FR-07549KL
RC0603FR-07549KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07549KL
Brief Description
RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07549KL.pdf
Availability of RC0603FR-07549KL
QUANTITY
RC0603FR-07549KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07549KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07549KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07549KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07549KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07549KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07549KL
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG PATCH 48" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 42SSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 60A D1 datasheet.pdf
TERM EDGE 20-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf