Yageo RC0603FR-07576KL
RC0603FR-07576KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07576KL
Brief Description
RES SMD 576K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07576KL.pdf
Availability of RC0603FR-07576KL
QUANTITY
RC0603FR-07576KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07576KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07576KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07576KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07576KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07576KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07576KL
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
LED ORANGE 8.5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MONO MULTIVIBRATOR TSOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
HEATSHRINK FP 1/4-6" BLACK datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
M8 5 POS M-M STRT 2MTR datasheet.pdf