Yageo RC0603FR-075R11L
RC0603FR-075R11L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-075R11L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-075R11L.pdf
Availability of RC0603FR-075R11L
QUANTITY
RC0603FR-075R11L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-075R11L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-075R11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-075R11L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-075R11L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-075R11L Details Description
Related parts for RC0603FR-075R11L
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVSR MPU 4.65V ADJ 16SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360BGA datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP AUTO/OFF/MAN datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf