Yageo RC0603FR-075R76L
RC0603FR-075R76L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-075R76L
Brief Description
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-075R76L.pdf
Availability of RC0603FR-075R76L
QUANTITY
RC0603FR-075R76L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-075R76L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-075R76L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-075R76L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-075R76L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-075R76L Details Description
Related parts for RC0603FR-075R76L
RES 470 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK TEST HORIZ INSUL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 48.3VC SMB datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL PLL HMC833 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf