Yageo RC0603FR-07680RL
RC0603FR-07680RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07680RL
Brief Description
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07680RL.pdf
Availability of RC0603FR-07680RL
QUANTITY
RC0603FR-07680RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07680RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07680RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07680RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07680RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07680RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07680RL
RES 10 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 14SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BATTERY PACK 2.4V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE MICRO2 BLADE 32V AG 20A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf