Yageo RC0603FR-07681KL
RC0603FR-07681KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07681KL
Brief Description
RES SMD 681K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07681KL.pdf
Availability of RC0603FR-07681KL
QUANTITY
RC0603FR-07681KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07681KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07681KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07681KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07681KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07681KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07681KL
Connector Receptacle 3 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
KNIFE PRECISION WITH BLADE 2PC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 20000UH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
INSERT FEMALE 5POS+1GND CRIMP datasheet.pdf