Yageo RC0603FR-0768RL
RC0603FR-0768RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0768RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0768RL.pdf
Availability of RC0603FR-0768RL
QUANTITY
RC0603FR-0768RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0768RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0768RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0768RL
Related LinksRC0603F, RC0603FR-0768RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0768RL Details Description
Related parts for RC0603FR-0768RL
TVS DIODE 280VWM 474.6VC P600 datasheet.pdf
IC V-F CONVERTER MONO 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 18PS DL SMD AU datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf