Yageo RC0603FR-0769R8L
RC0603FR-0769R8L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0769R8L
Brief Description
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0769R8L.pdf
Availability of RC0603FR-0769R8L
QUANTITY
RC0603FR-0769R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0769R8L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0769R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0769R8L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0769R8L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0769R8L Details Description
Related parts for RC0603FR-0769R8L
CONN HEADER BRKWAY 6POS DL .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC VCXO 669.1281MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf
150UF 400V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf