Yageo RC0603FR-076K2L
RC0603FR-076K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-076K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-076K2L.pdf
Availability of RC0603FR-076K2L
QUANTITY
RC0603FR-076K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-076K2L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-076K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-076K2L
Related LinksRC0603F, RC0603FR-076K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-076K2L Details Description
Related parts for RC0603FR-076K2L
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 6.3V AMBER datasheet.pdf
ANTENNA PENTA RIGHT ANGLE RP-SMA datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf