Yageo RC0603FR-0795R3L
RC0603FR-0795R3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0795R3L
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0795R3L.pdf
Availability of RC0603FR-0795R3L
QUANTITY
RC0603FR-0795R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0795R3L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0795R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0795R3L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0795R3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0795R3L Details Description
Related parts for RC0603FR-0795R3L
RES SMD 442 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 4.16 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ASIC TV ENCODER USB 100LQFP datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 8" datasheet.pdf