Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J111CS
RC0603J111CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J111CS
Brief Description
RES SMD 110 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J111CS.pdf
Availability of RC0603J111CS
QUANTITY
RC0603J111CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J111CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J111CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J111CS
Related LinksRC0603, RC0603J111CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J111CS Details Description
Related parts for RC0603J111CS
GROMMET 0.710" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf