Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J133CS
RC0603J133CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J133CS
Brief Description
RES SMD 13K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J133CS.pdf
Availability of RC0603J133CS
QUANTITY
RC0603J133CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J133CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J133CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J133CS
Related LinksRC0603, RC0603J133CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J133CS Details Description
Related parts for RC0603J133CS
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 0402 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 30pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf