Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J201CS
RC0603J201CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J201CS
Brief Description
RES SMD 200 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J201CS.pdf
Availability of RC0603J201CS
QUANTITY
RC0603J201CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J201CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J201CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J201CS
Related LinksRC0603, RC0603J201CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J201CS Details Description
Related parts for RC0603J201CS
DIP CABLE - CDR16G/AE16M/CDR16G datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 22.36UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 125POS datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf