Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J5R1CS
RC0603J5R1CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J5R1CS
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J5R1CS.pdf
Availability of RC0603J5R1CS
QUANTITY
RC0603J5R1CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J5R1CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J5R1CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J5R1CS
Related LinksRC0603, RC0603J5R1CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J5R1CS Details Description
Related parts for RC0603J5R1CS
KIT BASIC EVAL 900MHZ SC SERIES datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 555MA 310 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SC70-5 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
FLACHSTECKER2,8X0,8 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf