Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J5R1CS
RC0603J5R1CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J5R1CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J5R1CS.pdf
Availability of RC0603J5R1CS
QUANTITY
RC0603J5R1CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J5R1CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J5R1CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J5R1CS
Related LinksRC0603, RC0603J5R1CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J5R1CS Details Description
Related parts for RC0603J5R1CS
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 400A 3T0WER datasheet.pdf