Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J5R6CS
RC0603J5R6CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J5R6CS
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J5R6CS.pdf
Availability of RC0603J5R6CS
QUANTITY
RC0603J5R6CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J5R6CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J5R6CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J5R6CS
Related LinksRC0603, RC0603J5R6CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J5R6CS Details Description
Related parts for RC0603J5R6CS
DIODE MODULE 1.2KV 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V 48VIN 45W SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MZP LOWER SHIELD TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ CHIPANT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf