Yageo RC0603JR-0712RL
RC0603JR-0712RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-0712RL
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-0712RL.pdf
Availability of RC0603JR-0712RL
QUANTITY
RC0603JR-0712RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-0712RL
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-0712RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-0712RL
Related LinksRC0603J, RC0603JR-0712RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-0712RL Details Description
Related parts for RC0603JR-0712RL
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL H-SIDE 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FUSE 600MA 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR GOLD 15POS datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf