Yageo RC0603JR-0715RL
RC0603JR-0715RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-0715RL
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-0715RL.pdf
Availability of RC0603JR-0715RL
QUANTITY
RC0603JR-0715RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-0715RL
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-0715RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-0715RL
Related LinksRC0603J, RC0603JR-0715RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-0715RL Details Description
Related parts for RC0603JR-0715RL
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON REBEL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 220V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
AIRMAX VSE 4PAIR 10IMLA datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
7W2 M R/A WATER RES 15A datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ PCIE SMD datasheet.pdf