Yageo RC0603JR-072K2L
RC0603JR-072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-072K2L.pdf
Availability of RC0603JR-072K2L
QUANTITY
RC0603JR-072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-072K2L
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-072K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-072K2L
Related LinksRC0603J, RC0603JR-072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-072K2L Details Description
Related parts for RC0603JR-072K2L
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II, TP-TX/FX-CW datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 12W datasheet.pdf
CABLE RG-58 TO FME 17' RECPT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
15UF 350V 19.05X28.58 85C AXI datasheet.pdf