Yageo RC0603JR-072R4L
RC0603JR-072R4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-072R4L
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-072R4L.pdf
Availability of RC0603JR-072R4L
QUANTITY
RC0603JR-072R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-072R4L
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-072R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-072R4L
Related LinksRC0603J, RC0603JR-072R4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-072R4L Details Description
Related parts for RC0603JR-072R4L
CONN HEADER 4POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
CROSS CONN BRIDGE 100POS RED datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 32POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETORESISTIVE SS datasheet.pdf
TERM JCT, F/B SZ 21, 42 BUSS datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 6POS 5A datasheet.pdf
IC ENERGY METER 128KB 68-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf