Yageo RC0603JR-073R3L
RC0603JR-073R3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-073R3L
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-073R3L.pdf
Availability of RC0603JR-073R3L
QUANTITY
RC0603JR-073R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-073R3L
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-073R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-073R3L
Related LinksRC0603J, RC0603JR-073R3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-073R3L Details Description
Related parts for RC0603JR-073R3L
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 80VDC LEVER datasheet.pdf
IC MCU 64KB DC-DC LCD AES 76DQFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 31POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf