Yageo RC0603JR-07750KL
RC0603JR-07750KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-07750KL
Brief Description
RES SMD 750K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-07750KL.pdf
Availability of RC0603JR-07750KL
QUANTITY
RC0603JR-07750KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-07750KL
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-07750KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-07750KL
Related LinksRC0603JR, RC0603JR-07750KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-07750KL Details Description
Related parts for RC0603JR-07750KL
DIODE ZENER 68V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.25A TO263-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf