Yageo RC0603JR-07750RL
RC0603JR-07750RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-07750RL
Brief Description
RES SMD 750 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-07750RL.pdf
Availability of RC0603JR-07750RL
QUANTITY
RC0603JR-07750RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-07750RL
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-07750RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-07750RL
Related LinksRC0603JR, RC0603JR-07750RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-07750RL Details Description
Related parts for RC0603JR-07750RL
CONN RECEPT 50POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
PROTECT HEADER STRGT 24 CONTACT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A 16LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf