Yageo RC0603JR-079K1L
RC0603JR-079K1L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603JR-079K1L
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603JR-079K1L.pdf
Availability of RC0603JR-079K1L
QUANTITY
RC0603JR-079K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603JR-079K1L
Internal Part NumberEIS-RC0603JR-079K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603JR-079K1L
Related LinksRC0603J, RC0603JR-079K1L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603JR-079K1L Details Description
Related parts for RC0603JR-079K1L
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 2.2A PS-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC 214AB datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf