Yageo RC0805FR-07120KL
RC0805FR-07120KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07120KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07120KL.pdf
Availability of RC0805FR-07120KL
QUANTITY
RC0805FR-07120KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07120KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07120KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07120KL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07120KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07120KL Details Description
Related parts for RC0805FR-07120KL
CONN MINI UHF PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 140MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34VC PLAD datasheet.pdf
MIKROC PRO USB KEY AVR datasheet.pdf
SCREW,CAP,BUTTON SOCKET HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf