Yageo RC0805FR-0713KL
RC0805FR-0713KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0713KL
Brief Description
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0713KL.pdf
Availability of RC0805FR-0713KL
QUANTITY
RC0805FR-0713KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0713KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0713KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)