Yageo RC0805FR-07162KL
RC0805FR-07162KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07162KL
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07162KL.pdf
Availability of RC0805FR-07162KL
QUANTITY
RC0805FR-07162KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07162KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07162KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07162KL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07162KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07162KL Details Description
Related parts for RC0805FR-07162KL
RES SMD 6.04KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
POT 150 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
BTN CAP RED datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
TERM RING NON INS HIGH TEMP datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf