Yageo RC0805FR-07165KL
RC0805FR-07165KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07165KL
Brief Description
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07165KL.pdf
Availability of RC0805FR-07165KL
QUANTITY
RC0805FR-07165KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07165KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07165KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07165KL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07165KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07165KL Details Description
Related parts for RC0805FR-07165KL
RES SMD 3.01KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.1UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf