Yageo RC0805FR-07187KL
RC0805FR-07187KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07187KL
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07187KL.pdf
Availability of RC0805FR-07187KL
QUANTITY
RC0805FR-07187KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07187KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07187KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07187KL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07187KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07187KL Details Description
Related parts for RC0805FR-07187KL
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
BIT SLOTTED 0.6MM X 4.5MM 0.98" datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR 8DIPGW datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K 5% 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf