Yageo RC0805FR-0719R1L
RC0805FR-0719R1L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0719R1L
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0719R1L.pdf
Availability of RC0805FR-0719R1L
QUANTITY
RC0805FR-0719R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0719R1L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0719R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0719R1L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-0719R1L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0719R1L Details Description
Related parts for RC0805FR-0719R1L
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 192 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A VMN3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf