Yageo RC0805FR-071M37L
RC0805FR-071M37L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-071M37L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-071M37L.pdf
Availability of RC0805FR-071M37L
QUANTITY
RC0805FR-071M37L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-071M37L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-071M37L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-071M37L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-071M37L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-071M37L Details Description
Related parts for RC0805FR-071M37L
IC SCSI 9-LINE TERM 36-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 1.0 TH datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf