Yageo RC0805FR-071R4L
RC0805FR-071R4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-071R4L
Brief Description
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-071R4L.pdf
Availability of RC0805FR-071R4L
QUANTITY
RC0805FR-071R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-071R4L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-071R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-071R4L
Related LinksRC0805F, RC0805FR-071R4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-071R4L Details Description
Related parts for RC0805FR-071R4L
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 66MHZ 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD 0.1A 250V/50V datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf