Yageo RC0805FR-0721KL
RC0805FR-0721KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0721KL
Brief Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0721KL.pdf
Availability of RC0805FR-0721KL
QUANTITY
RC0805FR-0721KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0721KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0721KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0721KL
Related LinksRC0805F, RC0805FR-0721KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0721KL Details Description
Related parts for RC0805FR-0721KL
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK DPDT SNAP ACT datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 470PF 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
KIT EVAL SI2191 TV TUNER datasheet.pdf
PLATE REAR SHEAR datasheet.pdf
FUSE 250A 1250V 2SHT AR datasheet.pdf