Yageo RC0805FR-0728R7L
RC0805FR-0728R7L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0728R7L
Brief Description
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0728R7L.pdf
Availability of RC0805FR-0728R7L
QUANTITY
RC0805FR-0728R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0728R7L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0728R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0728R7L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-0728R7L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0728R7L Details Description
Related parts for RC0805FR-0728R7L
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.18A datasheet.pdf