Yageo RC0805FR-072K15L
RC0805FR-072K15L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-072K15L
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-072K15L.pdf
Availability of RC0805FR-072K15L
QUANTITY
RC0805FR-072K15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-072K15L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-072K15L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-072K15L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-072K15L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-072K15L Details Description
Related parts for RC0805FR-072K15L
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FPA/C DO 1.5M 1746-OA16 datasheet.pdf
CAP MICA 5600PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf