Yageo RC0805FR-072K32L
RC0805FR-072K32L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-072K32L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-072K32L.pdf
Availability of RC0805FR-072K32L
QUANTITY
RC0805FR-072K32L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-072K32L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-072K32L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-072K32L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-072K32L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-072K32L Details Description
Related parts for RC0805FR-072K32L
IC OPAMP SW INTEG 2MHZ 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANSFORMER 880UH 2:1 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 145V 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 38POS datasheet.pdf